Pompa ciepła dla firm - Portal korporacyjny

Pompa ciepła dla Twojej firmy

Szukasz oszczędnego i ekologicznego sposobu na ogrzanie Twojej Firmy? Myślisz o alternatywie dla tradycyjnych paliw, takich jak węgiel, drewno czy olej opałowy? Pompa ciepła jest idealnym rozwiązaniem dla Twojej firmy.

Jakie są korzyści pompy ciepła?

  • Wysoka wydajność grzewcza

  • Wygoda użytkowania, niskie koszty eksploatacyjne
    i komfort cieplny przez cały rok

  • Większa niezależność od zmian cen nośników energii
    (szczególnie przy współpracy z instalacją PV)

  • Bezproblemowa instalacja dzięki niewielkim
    rozmiarom i cichej pracy

  • Automatyzacja obsługi i zdalny dostęp
    do urządzenia

  • Ogrzewanie przyjazne środowisku
    dzięki eliminacji procesu spalania

Dlaczego warto wybrać ofertę naszych Partnerów?

Kompleksowa usługa

Od doradztwa i projektu do montażu pompy ciepła wraz obsługą posprzedażową, serwisem i zdalnym monitoringiem

Sprawdzone rozwiązania

Oferowane produkty wyróżnia wysoka jakość i trwałość zastosowanych komponentów

Ekspertyzy ekip montażowych

Dobór rozwiązań i montaż wykonywany jest przez ekipy doświadczonych specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami

Finansowanie inwestycji

Dzięki doświadczeniu i znajomości programów dofinansowań wspieramy w ich pozyskaniu

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła pobiera energie z powietrza nawet o bardzo niskiej temperaturze i wykorzystuje ją do ogrzewania budynku lub przygotowania ciepłej wody użytkowej.

W przypadku tzw. pomp rewersyjnych możliwe jest również odwrócenie procesu grzewczego pompy, czyli pobieranie ciepła z budynku i transportowanie go do środowiska zewnętrznego. W ten sposób otrzymuje się efekt chłodzenia pomieszczeń, szczególnie pożądany w okresie letnim.

Sprawdź naszą ofertę fotowoltaiki i zyskaj jeszcze większą niezależność energetyczną.

 

1

Pompa ciepła (jednostka zewnętrzna)

Pobiera ciepło ze źródła o niższej temperaturze i tłoczy je do źródeł o temperaturze wyższej tj. oddaje do ogrzewanych pomieszczeń a także podgrzewa wodę użytkową.

2

Zasobnik ciepłej wody użytkowej

Potrzebny w przypadku, gdy zadaniem pompy ciepła będzie również przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

3

Bufor centralnego ogrzewania

Konieczny do prawidłowej pracy instalacji pomy ciepła. Wydłuża cykle pracy sprężarki, zwiększając żywotność urządzenia.

4

Ciepła woda użytkowa

5

Ciepło oddawane przez grzejniki

6

Ciepło z ogrzewania podłogowego

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

W zależności od potrzeb i uwarunkowań technicznych nieruchomości, w której ma pracować pompa ciepła, możesz wybrać następujące rodzaje pomp ciepła:

Monoblok

Pompa w której układ chłodniczy jest w całości wykonywany i zamykany fabrycznie, dzięki czemu eliminowane jest ryzyko błędów montażowych.

Split

Pompa w której układ chłodniczy podzielony jest pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. Tę wersję warto stosować w miejscach, w których mogą w przyszłości występować przedłużające się przerwy w zasilaniu, powodujące zamarznięcie wody krążącej pomiędzy pompą ciepła, a budynkiem.

Kto może skorzystać z naszej oferty?

Osoby fizyczne1

Osoby prawne
lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Jak skorzystać z oferty

  • Umów się na spotkanie z ekspertem

    W tym celu wypełnij formularz, odwiedź Biuro Obsługi Klienta PGNiG lub zadzwoń na naszą infolinię 22 515 15 15. Nasz Partner skontaktuje się z Tobą w ciągu 48 godzin.

     
  • Skorzystaj z indywidulanego doradztwa

    Nasz Partner skontaktuje się z Tobą, oszacuje zapotrzebowanie na ciepło i przygotuje ofertę dostosowaną do potrzeb Twojego biznesu.2 W razie potrzeby otrzymasz również wsparcie w pozyskaniu dofinansowania lub kredytu na sfinansowanie inwestycji.*

     
  • Podpisz umowę

    Po omówieniu i akceptacji oferty otrzymasz do podpisu umowę na zakup i montaż pompy ciepła.*

     
  • Montaż i pierwsze uruchomienie

    Prace instalacyjne zakończą się odbiorem technicznym urządzenia.*

* Etapy realizowane przez naszych Partnerów

2W sytuacji jeśli dobór rozwiązania wymagać będzie pogłębionego audytu, Partner przedstawi ofertę na audyt.

 
 
 

Skorzystaj z programów dofinansowań

Jeśli planujesz wymienić urządzenie grzewcze zasilane paliwem stałym na pompę ciepła od naszych Partnerów przeczytaj na stronie Dofinansowanie do wymiany ogrzewania lub odwiedź Biuro Obsługi Klienta PGNiG. Nasze dofinansowanie nie wyklucza możliwości jednoczesnego skorzystania z Programu Czyste Powietrze.

Wymieniając stary kocioł zasilany paliwem stałym na pompę ciepła masz możliwość ubiegania się o dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze.

Jeśli jesteś właścicielem nowego domu jednorodzinnego, dla którego zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie zostały wydane po 1.02.2021 roku, możesz skorzystać z dotacji na zakup i montaż pompy ciepła.

Wydatki poniesione na zakup i montaż pompy ciepła, możesz odliczyć od podstawy opodatkowania w rocznym rozliczeniu PIT.

Pytania i odpowiedzi

Koszt zakupu samego urządzenia to wydatek rzędu 25-40 tys. złotych. W kosztorysie należy jednak uwzględnić, wedle zapotrzebowania, koszty niezbędnej hydrauliki, bufora i zasobnika oraz koszty usługi instalacji. Końcowa kwota inwestycji odpowiadająca na zapotrzebowanie 90% gospodarstw domowych w Polsce, nie powinna przekroczyć 50 tys. zł brutto. Pamiętaj jednak o możliwościach uzyskania dotacji z dostępnych Programów dofinansowań. Nasi Partnerzy, dzięki umowom zawartym z bankami, może Cię również wesprzeć w uzyskaniu kredytu na preferencyjnych warunkach.
Faktyczne zużycie prądu zależy od ustawień pompy ciepła, w tym w szczególności od temperatury oczekiwanej w pomieszczeniach, sposobu rozprowadzania ciepła w domu (ogrzewanie grzejnikowe vs. podłogowe) czy temperatury na zewnątrz. Na postawie orientacyjnego poboru prądu warto rozważyć inwestycję w fotowoltaikę, wówczas pompa ciepła będzie zasilana darmową energią ze słońca.
Do precyzyjnego doboru mocy pompy nie wystarczy parametr, jakim jest powierzchnia budynku. Potrzebne będą m.in. informacje o tym, w jakiej technologii został wybudowany, jak jest docieplony, ile liczy okien i jaka jest ich przenikalność, które kondygnacje są ogrzewane, jakie paliwo i w jakich ilościach jest zużywane w tej chwili i in. Jest to kluczowe dla określenia rodzaju i mocy urządzenia. Zbyt mała moc pompy nie zapewni oczekiwanej temperatury we wnętrzach, za duża - skróci żywotność urządzenia. Dobór mocy pompy jest więc sprawą kluczową. Pomogą Ci w tym nasi Partnerzy.
W większości przypadków możliwy będzie dobór rozwiązania, które pozwoli na utrzymanie temperatury wody zasilającej grzejniki na poziomie około 50 stopni, co pozwoli uniknąć wymiany grzejników wysokotemperaturowych na niskotemperaturowe., np. poprzez zastosowanie kotła gazowego, który szczególnie w chłodne dni zadziała jak źródło szczytowe i dodatkowo podgrzeje wodę W niektórych przypadkach zalecane będzie zastosowanie pompy wysokotemperaturowej, która będzie współpracować z grzejnikami wymagającymi temperatury powyżej 50°C.
Wielkość bufora jest rekomendowana przez poszczególnych producentów pomp ciepła i wynika z tzw. zładu wody, czyli całkowitej ilości wody, która powinna krążyć w układzie c.o. Zbyt mały bufor, podobnie jak przewymiarowanie mocy pompy wpływa znacząco na skrócenie żywotności pompy ciepła, ponieważ wymusza częstsze uruchomienie sprężarki. Zdecydowanie zalecamy zastosowanie bufora także przy ogrzewaniu podłogowym, w celu uniknięcia potencjalnych konfliktów wynikających z tego, że sterowanie ogrzewaniem podłogowym działa niezależnie od automatyki pompy ciepła (zdarza się, że automatyka sterowania ogrzewaniem podłogowym odcina pętlę grzewczą i woda w instalacji nie może zostać wykorzystana przez pompę jako bufor).
Nie, nie ma takiej potrzeby. Kocioł gazowy może być używany jako tzw. źródło szczytowe, które przejmuje funkcję ogrzewania, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej temperatury granicznej lub jako źródło awaryjne. Pracą kotła gazowego steruje w takich przypadkach pompa ciepła.
Tak, właściwie każdy producent zapewnia dziś taką funkcjonalność. Należy jednak każdorazowo upewnić się, czy dany producent zapewnia moduł wi-fi już w ramach wyposażenia standardowego, czy też korzystanie z tej funkcjonalności będzie wymagało domówienia tego modułu.
Rozwiązaniem rekomendowanym jest montaż przy ścianie budynku, który ma być ogrzewany. Montowanie pompy ciepła w budynku gospodarczym, nawet jeśli możliwe technicznie, będzie zawsze jednak rozwiązaniem o niższej wydajności systemu (straty ciepła) i dużo bardziej kosztownym.
Celem Programu Czyste Powietrze jest dofinansowanie do wymiany przestarzałych i nieefektywnych kotłów na paliwo stałe, tymczasem zarówno kotły gazowe jak i pompy ciepła są traktowane jako ekologiczne źródło ciepła. Montując pompę ciepła w domu ogrzewanym gazem nie otrzymasz dotacji z Programu Czyste Powietrze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś montując pompę ciepła w domu ogrzewanym kotłem gazowym, skorzystał z innej formy dofinansowania – Ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której odliczysz wydatki poniesione na zakup i montaż pompy ciepła od swojego dochodu, pomniejszając koszty podlegające opodatkowaniu.
Bezpłatny audyt oferowany przez naszych Partnerów ma na celu określenie podstawowego zapotrzebowanie energetycznego budynku, dzięki czemu możliwy będzie dobór właściwego rozwiązania. Jego zakres jest w pewnych obszarach zbieżny z audytem OZE, należy jednak pamiętać że jest to zupełnie inna usługa.
Trwałość pomp szacowana jest na min. 10-15 lat bezawaryjnej pracy z okresem gwarancji wahającym się najczęściej od 3 do 5 lat, w zależności od producenta. Warunkiem utrzymania gwarancji jest dokonywanie okresowych przeglądów serwisowych, których roczny koszt może wynieść około 500 złotych.

Pliki do pobrania Pompa ciepła dla Twojej firmy

  • Nazwa plikuTyp plikuWaga pliku
  • Regulamin - Odnawialna energia w Twojej firmie pdf 612.82 kB
  • Formularz zgłoszeniowy – Odnawialna energia w Twojej firmie pdf 512.06 kB
  • Lista Partnerów pdf 42.87 kB
zamknij
W związku z korzystaniem z tej strony internetowej, na Twoim urządzeniu końcowym instalowane są pliki cookies. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe. W takim wypadku są one przetwarzane w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie.