Jak oszczędzać gaz?

Oszczędne i efektywne korzystanie z energii to najprostszy sposób, aby chronić zarówno domowy budżet, jak i środowisko. Niższe opłaty za gaz może mieć każdy z nas. Wystarczy, abyś pamiętał o kilku wskazówkach, a Twoje rachunki mogą być sporo niższe.
Pamiętaj, że oszczędzanie energii nie musi oznaczać rezygnacji z normalnego korzystania z urządzeń. Przedstawiamy sześć sprawdzonych metod. 

Utrzymuj stałą temperaturę pomieszczeń

Przegrzewanie pomieszczeń nie jest korzystne dla zdrowia, a dodatkowo generuje wyższe koszty ogrzewania. Zmniejszając temperaturę w pomieszczeniu tylko o jeden stopień, możesz zaoszczędzić ok. 5-6% energii grzewczej. W pomieszczeniu, gdzie spędzasz dużo czasu ustaw temperaturę na poziomie 20-22°C, w sypialni 17-18°C, a w łazience 22-24°C. Wyreguluj grzejniki tak, abyś nie doprowadzał ani do zbyt dużego wychładzania, ani do przegrzewania pomieszczeń. Jeśli w ciągu dnia nie ma Cię w mieszkaniu, minimalnie przykręcaj grzejniki, utrzymując nieco niższą temperaturę, ale nie wychładzając nadmiernie pomieszczeń.

Wykonuj regularną kontrolę i przegląd systemu grzewczego

Sprawdzaj regularnie swój system ogrzewania i kontroluj czy wydajnie pracuje. Dzięki temu unikniesz awarii, obniżysz emisję zanieczyszczeń, przedłużysz żywotność oraz zwiększysz efektywność i bezpieczeństwo systemu grzewczego. Zanieczyszczenia i drobne usterki utrudniają przepływ ciepła i zwiększają zużycie energii. Same kaloryfery, jeśli są zapowietrzone, mogą spowodować, że Twoje koszty ogrzewania wzrosną nawet o 10%.

Nie zasłaniaj grzejników

Zasłanianie grzejników długimi zasłonami czy meblami utrudnia rozprowadzanie ciepłego powietrza w całym mieszkaniu, tworząc energochłonną barierę. Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20% ciepła. Przełoży się to niestety na zwiększenie Twoich kosztów ogrzewania. Odkryte grzejniki w normalnych warunkach stanowią gwarancję tego, że ciepło może rozchodzić się w pomieszczeniach bez przeszkód.

Aby zmniejszyć dodatkowo koszty ogrzewania, zamontuj ekrany odbijające ciepło pomiędzy ścianą a grzejnikiem, dzięki czemu oszczędzisz do 3-4% kosztów ogrzewania. Dodatkowym atutem stosowania ekranów jest ich niska cena oraz łatwość montażu.

Wietrz krótko i intensywnie

Zimą również zadbaj o wietrzenie i cyrkulację powietrza. Rób to jednak inaczej niż latem, abyś nie doprowadził do zbytniego ochłodzenia pomieszczenia i dużych strat ciepła. Wietrz częściej, ale tylko przez kilka minut i to przy szeroko otwartym oknie. 5-10 minut wystarczy Ci, abyś dostarczył świeżego powietrza, bez zbędnego wychłodzenia mieszkania. Na czas wietrzenia zakręć kaloryfery.

Odsłaniaj okna, gdy jest słońce. Zakrywaj, gdy jest ciemno

Jeśli świeci słońce, wpuść promienie słońca do mieszkania. Z kolei po zmroku, pamiętaj, żeby zasłonić okna (roletami, żaluzjami, zasłonami), co pozwoli Ci zmniejszyć straty ciepła.

Wybieraj prysznic zamiast kąpieli

Ogrzewanie wody to ponad 12% zapotrzebowania na energię. Koszty kąpieli w wannie są prawie cztery razy wyższe do kosztów kąpieli pod prysznicem. Weź prysznic, a zmniejszysz zużycie nie tylko ciepłej wody (ok. 50 litrów), ale również energii cieplnej. Możesz zaoszczędzić jeszcze więcej wody, jeśli zamontujesz deszczownicę zamiast tradycyjnego prysznica ze słuchawką.