Raport społeczny GK PGNiG 2014
Odpowiedzialna energia

Wpływ na środowisko

Wymogi prawne w zakresie zużycia wody

W zakresie gospodarki wodnej w UE i w Polsce obowiązują restrykcyjne przepisy nakreślone Ramową Dyrektywą Wodną 2000/60/WE (RDW) z dnia 23 października 2000 roku, ustanawiającą ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej. Zobowiązuje ona do racjonalnego wykorzystywania i ochrony zasobów wodnych w myśl zasady zrównoważonego rozwoju. Nakłada określone cele do osiągnięcia w poszczególnych państwach członkowskich, są to m.in.:

  •  zaspokojenie zapotrzebowania na wodę ludności, rolnictwa i przemysłu,
  • promowanie zrównoważonego korzystania z wód,
  • ochrona wód i ekosystemów znajdujących się w dobrym stanie ekologicznym,
  • poprawa jakości wód i stanu ekosystemów zdegradowanych działalnością człowieka,
  • zmniejszenie zanieczyszczenia wód podziemnych,
  • zmniejszenie skutków powodzi i suszy.

Zapisy RDW wprowadzają system planowania gospodarowania wodami w podziale na obszary dorzeczy. Na potrzeby osiągnięcia dobrego stanu wód obowiązują plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy oraz program wodno-środowiskowy kraju.

W Polsce w myśl polskiego prawa wodnego, zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną, podstawową jednostką gospodarki wodnej (łącznie z ochroną środowisk) jest Jednolita część wód (JCW). Prawo wodne jednolite części wód dzieli na jednolite części wód powierzchniowych – JCWP (wśród nich wyodrębniając również jednolite części wód przybrzeżnych lub przejściowych oraz jednolite części wód sztucznych lub silnie zmienionych) i jednolite części wód podziemnych – JCWPd.

Nie dokonujemy porównań ilościowych w stosunku do lat poprzednich ze względu na nowy system gromadzenia danych oraz uwzględnienie w raporcie nowych jednostek.