Raport społeczny GK PGNiG 2014
Odpowiedzialna energia

O Raporcie

Już po raz siódmy publikujemy Raport Społeczny GK PGNiG, podsumowując w ten sposób nasze zaangażowanie z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w roku 2014. Od początku robimy to w pełnym przekonaniu, że transparentność działań na tym polu jest sprawą kluczową dla rozwoju naszego biznesu i jest konieczna dla realizacji misji Grupy. Proces zbierania istotnych danych i ich publikacja są także ważnym elementem naszej strategii zrównoważonego rozwoju.

Raport Społeczny Grupy Kapitałowej PGNiG za rok 2014 prezentuje podjęte przez nas działania CSR oraz plany na przyszłość w obszarach: ekonomicznym, społecznym i środowiskowym. W raporcie znajdują się informacje pochodzące z 14 spółek zależnych wchodzących w skład Grupy Kapitałowej wraz z podległymi im jednostkami oraz z 9 oddziałów i Centrali PGNiG SA. Są to: Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o., PGNiG Termika SA, Operator Systemu Magazynowania Sp. z o.o., Exalo Drilling SA, PGNiG Upstream International AS, Geofizyka Kraków SA, Geofizyka Toruń SA, PGNiG Technologie SA, Geovita SA, Polish Oil and Gas Company Libya BV, PGNiG Sales and Trading GMBH, PGNiG Finance AB, PGNiG Serwis Sp. z o.o., BSiPG Gazoprojekt SA, PGNiG SA Centrala i oddziały: w Odolanowie, Zielonej Górze, Sanoku, Oddział Geologii i Eksploatacji, Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze, Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego, Oddział Obrotu Hurtowego i 2 oddziały Podziemnych Magazynów Gazu: Wierzchowice i Mogilno. Informacje zawarte w raporcie dotyczą okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. i opisują stan na koniec roku, chyba że w treści raportu zaznaczono inaczej. Raportowanie odbywa się w cyklu rocznym. Ostatni raport społeczny GK PGNiG za rok 2013 został wydany w 2014 roku. W bieżącej wersji raportu nie dokonano żadnych korekt informacji zawartych w poprzednim raporcie.

Tegoroczny raport społeczny GK Kapitałowej PGNiG został przygotowany w oparciu o najnowsze wytyczne standardu raportowania Global Reporting Initiative (GRI) – G4, na podstawowym poziomie aplikacji „Core”, oraz o odpowiadający mu suplement sektorowy dla branży paliwowej i gazowniczej „GRI 4 Sector Disclosures Oil & Gas”. Dodatkowo wszystkie treści prezentowane w raporcie zostały poddane weryfikacji niezależnego audytora – firmy Bureau Veritas Polska Sp. z o.o. Raport uzyskał także pozytywną weryfikację GRI w ramach usługi „Materiality Disclosures Service”, która potwierdziła, że zaprezentowane w raporcie wskaźniki w ramach General Standard Disclosures od G4-17 do G4-27 zostały właściwie umieszczone i oznaczone w treści raportu oraz w tabeli treści GRI.

Proces definiowania treści tegorocznego raportu został skonstruowany w oparciu o 3 etapy rekomendowane przez standard GRI G4: identyfikację, priorytetyzację oraz walidację. Ponadto przygotowując poszczególne treści, staraliśmy się także sprostać czterem zasadom określanym przez standard:

  • istotności prezentowanych informacji,
  • włączenia w proces tworzenia raportu interesariuszy GK PGNiG,
  • pokazania szerszego kontekstu zrównoważonego rozwoju
  • oraz kompletności prezentowanych treści.

W pierwszym etapie procesu stworzyliśmy listę tematów, które są najmocniej powiązane z obszarami naszych oddziaływań ekonomicznych, społecznych i środowiskowych i jednocześnie są istotne dla naszych interesariuszy. Wybór kluczowych zagadnień do raportu odbywał się w następujących krokach:

  • analiza listy tematów najczęściej raportowanych przez firmy z branży paliw i gazu (m.in. „GRI: Kwestie dot. zrównoważonego rozwoju dla sektorów – co interesariusze chcą wiedzieć”),
  • analiza raportów prezentujących trendy i wyzwania w zakresie zrównoważonego rozwoju dla branży energetycznej,
  • analiza raportów i strategii agend rządowych i UE (m.in. „2050 wizja zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu”, „Sustainable Development Strategy”, „Plan działania na rzecz zasobooszczędnej Europy”),
  • analiza zagadnień dotychczas prezentowanych w raportach społecznych GK PGNiG,
  • badanie ankietowe online wśród przedstawicieli najważniejszych grup interesariuszy, najwyższego kierownictwa Grupy Kapitałowej PGNiG oraz przedstawicieli pracowników.

W taki sposób wybraliśmy 31 tematów do zaraportowania. W następnym kroku zespół PGNiG, odpowiedzialny za nadzór nad procesem raportowania, dokonał wstępnej priorytetyzacji tematów. Pod uwagę wzięte zostały dwa kluczowe aspekty: znaczenie danego tematu dla funkcjonowania i oddziaływania GK PGNiG oraz znaczenie dla oceny i decyzji interesariuszy. Zastosowane kryteria pozwoliły na wyłonienie aspektów raportowania o różnym poziomie istotności dla GK PGNiG i dla otoczenia w podziale na trzy grupy: niska istotność, średnia istotność, wysoka istotność.

Aspekty, które znalazły się w grupie zagadnień najbardziej istotnych, ostatecznie zostały poddane walidacji, a więc zweryfikowane zostało oddziaływanie PGNiG do wewnątrz i na otoczenia. Pełną listę aspektów przyporządkowanych do grup istotności prezentuje matryca istotności. Następnie do każdego z nich przyporządkowane zostały aspekty wskazane w standardzie GRI – G4 oraz w odpowiadającym mu suplemencie sektorowym.

Ostateczna lista tematów do raportu została zatwierdzona przez Pełnomocnika ds. Zrównoważonego Rozwoju i Odpowiedzialnego Biznesu w GK PGNiG.

W proces identyfikacji istotnych aspektów do raportu oraz opracowania jego treści zaangażowany był zespół kilkudziesięciu pracowników, reprezentujących kluczowe obszary oddziaływania Grupy Kapitałowej PGNiG, ze wszystkich spółek i jednostek organizacyjnych poddanych raportowaniu. W proces identyfikacji istotnych zagadnień zaangażowało się również kilkudziesięciu przedstawicieli kluczowych grup interesariuszy zewnętrznych GK PGNiG, którzy wzięli udział w przygotowanej ankiecie online. W ramach badania nasi interesariusze oceniali, które z zaproponowanych im tematów są z ich perspektywy istotne, zgłaszali także własne propozycje wątków, które ich zdaniem powinny zostać poruszone w raporcie społecznym. Przygotowując treść tegorocznego raportu podjęliśmy próbę odpowiedzi na większość z przedstawionych przez nich propozycji. Wśród nich znalazły się:

  • zgłaszane przez przedstawicieli pracowników: kwestie związane z etyką w pracy, polityką wynagrodzeń i dialogiem z pracownikami, strategią rozwoju firmy,
  • zgłaszane przez przedstawicieli lokalnych społeczności: kwoty przekazywane na działania z zakresu CSR, proekologiczna działalność edukacyjna prowadzona przez firmę na zewnątrz organizacji,
  • zgłaszane przez przedstawicieli partnerów biznesowych: kwestie związane ze składowaniem odpadów,
  • zgłaszane przez przedstawicieli uczelni wyższych: kwestie bezpieczeństwa energetycznego kraju, wielkość podatków płaconych do budżetu kraju, działalność edukacyjna dot. gazu z łupków.

Całość prac nad raportem przebiegała przy wsparciu zewnętrznej firmy doradczej GoodBrand & Company Polska.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i publikację raportu serdecznie dziękujemy za ich niezwykle cenny wkład w cały proces.
 

Istotną zmianą w stosunku do poprzedniego okresu raportowania społecznego przez GK PGNiG jest pierwsze w historii Grupy pełne raportowanie według wszystkich wytycznych standardu GRI w najbardziej aktualnej wersji – G4. Dotychczasowe raporty społeczne Grupy były opracowywane według wybranych wskaźników GRI.

Zastosowanie nowych wytycznych standardu GRI–G4 oraz skoncentrowanie się na istotnych aspektach zrównoważonego rozwoju z perspektywy naszych pracowników i naszych interesariuszy miało duży wpływ także na zmianę oceny kluczowych wątków prezentowanych w raporcie oraz na ich późniejsze przedstawienie w publikacji.

Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się również na poddanie naszego raportu społecznego zewnętrznej weryfikacji audytora. Wierzymy, że audyt zaprezentowanych danych to kolejny milowy krok w procesie podwyższania jakości prezentowanych informacji i potwierdzenia ich wiarygodności.

Wypełnienie wymogów standardu GRI–G4 poskutkowało pozytywną weryfikacją zgodności ze strony międzynarodowej organizacji GRI w ramach usługi „Materiality Disclosures Service", która objęła wskaźniki od G4-17 do G4-27 (ich właściwe umieszczenie i oznaczenie w treści raportu oraz tabeli GRI).

Zachęcamy do dzielenia się z nami opiniami nt. tegorocznej edycji naszego raportu oraz obszarów zaangażowań GK PGNiG z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Katarzyna Mróz

Główny Specjalista ds. Komunikacji i CSR
Dział Komunikacji
Departament Komunikacji

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA,
ul. M. Kasprzaka 25,
01-224 Warszawa
katarzyna.mroz@pgnig.pl

Legenda:
- w pełni raportowany wskaźnik - częściowo raportowany wskaźnik - nie dotyczy/ nieraportowany wskaźnik


Ogólne standardy
Wskaźnik GRI G4Wytyczne GRI G4ZakresLinkUzasadnienie nieujawnieniaAudyt zewnętrzny
Strategia i analiza
G4-1Oświadczenie kierownictwa najwyższego szczebla na temat znaczenia zrównoważonego rozwoju dla organizacji i jej strategiiFully reported-
G4-2Opis kluczowych wpływów, szans i ryzykPartly reported-
Profil organizacji
G4-3Nazwa organizacjiFully reported-
G4-4Główne marki, produkty i usługiFully reported-
G4-5Lokalizacja siedziby głównej organizacjiFully reported-
G4-6Liczba krajów, w których działa organizacjaFully reported-
G4-7Forma własności i struktura prawna organizacjiFully reported-
G4-8Obsługiwane rynki Fully reported-
G4-9Skala działalnościFully reported-
G4-10Liczba pracowników wg płci, funkcji, rodzaju umowy i regionu Fully reportedTAK
G4-11Odsetek pracowników objętych umowami zbiorowymi Fully reportedTAK
G4-12Opis łańcucha dostaw organizacjiFully reportedTAK
G4-13Znaczące zmiany w raportowanym okresie dotyczące rozmiaru, struktury, formy własności i łańcucha dostaw Fully reportedTAK
G4-14Wyjaśnienie, czy i w jaki sposób organizacja stosuje zasadę ostrożności Fully reportedTAK
G4-15Zewnętrzne, przyjęte lub popierane przez organizację ekonomiczne, środowiskowe i społeczne deklaracje, zasady i inne inicjatywy Fully reportedTAK
G4-16Członkostwo w stowarzyszeniach branżowych i/lub w krajowych/międzynarodowych organizacjach Fully reportedTAK
Identyfikacja istotnych aspektów i ograniczeń
G4-17a. Lista wszystkich jednostek ujętych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych organizacji lub w ich odpowiednikach; b. jednostki wskazane w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych organizacji lub w ich odpowiednikach nieujęte w raporcie Fully reportedTAK
G4-18a. Proces definiowania zawartości raportu i granic raportowania; b. Wyjaśnienie, jak organizacja zastosowała Zasady Raportowania dla Definiowania Zawartości Raportu Fully reportedTAK
G4-19Lista wszystkich istotnych aspektów zidentyfikowanych w procesie definiowania zawartości raportu Fully reportedTAK
G4-20Zakres oddziaływania każdego istotnego aspektu wewnątrz organizacji Fully reportedTAK
G4-21Zakres oddziaływania każdego istotnego aspektu na zewnątrz organizacjiFully reportedTAK
G4-22Wyjaśnienia dotyczące efektów jakichkolwiek korekt informacji zawartych w poprzednich raportach z podaniem powodów ich wprowadzenia oraz ich wpływu Not applicable-
G4-23Znaczące zmiany względem poprzedniego okresu raportowania dotyczące zasięgu i zakresu oddziaływania istotnych aspektów Fully reportedTAK
Zaangażowanie interesariuszy
G4-24Lista grup interesariuszy angażowanych przez organizację Fully reportedTAK
G4-25Podstawy identyfikacji i doboru interesariuszy angażowanych przez organizacjęFully reportedTAK
G4-26Podejście organizacji do zaangażowania interesariuszy Fully reportedTAK
G4-27Kluczowe kwestie i tematy wskazywane przez interesariuszy oraz odpowiedź ze strony organizacji Fully reportedTAK
Profil raportu
G4-28Okres raportowania Fully reportedTAK
G4-29Data publikacji ostatniego raportu Fully reportedTAK
G4-30Cykl raportowania Fully reportedTAK
G4-31Punkt kontaktowy do skierowania pytań dotyczących raportu lub jego zawartościFully reportedTAK
G4-32Indeks treści GRI Fully reportedTAK
G4-33Polityka i obecna praktyka w zakresie zewnętrznej weryfikacji raportu Fully reportedTAK
Nadzór
G4-34Struktura zarządcza organizacjiFully reportedTAK
Etyka i uczciwość
G4-56Wartości, zasady, standardy i normy postępowania w organizacji Fully reportedTAK
Szczegółowe standardy
Kategoria: wskaźniki ekonomiczne
Wskaźnik GRI G4Wytyczne GRI G4ZakresLinkUzasadnienie nieujawnieniaAudyt zewnętrzny
Aspekt: wyniki ekonomiczne
G4-DMAFully reportedTAK
G4-EC1Bezpośrednia wartość ekonomiczna wytworzona i rozdystrybuowanaFully reportedTAK
Aspekt: Pośredni wpływ ekonomiczny
G4-DMAFully reported-
G4-EC7Wkład w rozwój infrastruktury oraz świadczenie usługFully reported-
Aspekt: Rezerwy
G4-OG1Ilość i rodzaj szacunkowych potwierdzonych rezerw i produkcjiFully reportedTAK
Kategoria: wskaźniki środowiskowe
Wskaźnik GRI G4Wytyczne GRI G4ZakresLinkUzasadnienie nieujawnieniaAudyt zewnętrzny
Aspekt: Woda
G4-DMAFully reportedTAK
G4-EN8Łączny pobór wody według źródłaFully reportedTAK
Aspekt: Bioróżnorodność
G4-DMAFully reportedTAK
G4-EN11Lokalizacja i powierzchnia posiadanych, dzierżawionych lub zarządzanych gruntów zlokalizowanych w obszarach chronionych lub obszarach o dużej wartości pod względem bioróżnorodności poza obszarami chronionymi bądź przylegających do takich obszarów. Fully reportedTAK
Aspekt: Emisje
G4-DMAFully reportedTAK
G4-EN15Bezpośrednia emisja gazów cieplarnianychFully reportedZe względu na dużą różnorodność spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej oraz skalę współpracujących z nimi dostawców, PGNiG nie ma możliwości przedstawienia kompletnych danych dotyczących emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu. TAK
G4-EN21Emisja związków NOx, SOx i innych istotnych związków emitowanych do powietrzaFully reportedTAK
Aspekt: Ścieki i odpady
G4-DMAFully reportedTAK
G4-EN22ŚciekiFully reportedTAK
G4-EN23OdpadyFully reportedTAK
Aspekt: Compliance
G4-DMA Fully reportedTAK
G4-EN29Wartość pieniężna kar i całkowita liczba sankcji pozafinansowych za nieprzestrzeganie prawa i regulacji dotyczących ochrony środowiskaFully reportedTAK
Kategoria: wskaźniki społeczne
Wskaźnik GRI G4Wytyczne GRI G4ZakresLinkUzasadnienie nieujawnieniaAudyt zewnętrzny
Aspekt: Praktyki w zatrudnieniu
G4-DMA Fully reportedTAK
G4-LA1Łączna liczba pracowników według typu zatrudnienia oraz wskaźnik fluktuacji pracowników, według grup wiekowych, płci i regionu. Fully reportedTAK
G4-LA3Odsetek powrotów do pracy i wskaźnik retencji po urlopie rodzicielskim, w podziale na płeć. Partly reportedWskaźnik prezentuje dane dotyczące powrotów do pracy w latach 2013-2014. Wskaźnik utrzymania pracy po urlopie rodzicielskim będzie możliwy do wyliczenia z końcem 2015 r. TAK
Aspekt:Bezpieczeństwo i Higiena Pracy
G4-DMAFully reportedTAK
G4-LA5Odsetek łącznej liczby pracowników reprezentowanych w formalnych komisjach (w których skład wchodzi kierownictwo i pracownicy) ds. bezpieczeństwa i higieny pracy, które doradzają w zakresie programów bezpieczeństw i higieny pracy oraz monitorują takie programy. Fully reportedTAK
G4-LA6Rodzaj i wskaźnik urazów, chorób zawodowych, dni straconych oraz nieobecności w pracy oraz całkowita liczba wypadków śmiertelnych związanych z pracą, według regionów oraz płci.Partly reportedPGNiG nie posiada dostępu do danych swoich dostawców i kontrahentów dot. wypadkowści, urazów i chorób zawodowych. TAK
Aspekt: Szkolenia i edukacja
G4-DMAFully reportedTAK
G4-LA9Średnia liczba godzin szkoleniowych w roku przypadających na pracownika według płci i struktury zatrudnienia.Fully reportedTAK
G4-LA11Odsetek pracowników podlegających regularnym ocenom jakości pracy i przeglądom rozwoju kariery zawodowejFully reportedTAK
Aspekt: Lokalne społeczności
G4-DMAFully reportedTAK
G4-SO1Charakter, skala i efektywność programów i praktyk w zakresie oceny i zarządzania wpływem działalności organizacji na społeczność lokalną, włączając wpływ wejścia na dany rynek, prowadzenia i zakończenia działalności.Fully reportedTAK
G4-OG10Liczba i opis istotnych sporów z lokalnym społecznościami i rdzenną ludnością Fully reportedTAK

 

PGNiGPolskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
Grupa PGNiGGrupa Kapitałowa PGNiG SA
PiWSegment Poszukiwanie i Wydobycie
OiMSegment Obrót i Magazynowanie
OGP Gaz-System SA Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA
OSMOperator Systemu Magazynowania Sp. z o.o.
PSGPolska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.
PGNiG ODPGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o.
TGETowarowa Giełda Energii
TTFTitle Transfer Facility; Holenderska Giełda Energii
NCGNatural Converted Gas
GaspoolNiemiecka Giełda Energii
WZWalne Zgromadzenie
UREUrząd Regulacji Energetyki
CNGCompressed Natural Gas; gaz ziemny w postaci sprężonej
LNGLiquefied Natural Gas; gaz ziemny w postaci ciekłej
WACCŚrednioważony koszt kapitału
UpstreamPoszukiwanie i wydobycie kopalin
B + RBadania i Rozwój
PPEProgram Poprawy Efektywności
EBITWynik operacyjny
EBITDAWynik operacyjny bez amortyzacji
PMGPodziemny Magazyn Gazu
KPMGKawernowy Podziemny Magazyn Gazu
Boebarrel of oil equivalent – ekwiwalent baryłki ropy naftowej
(1 baryłka to ok. 0,136 tony)