Ochrona środowiska

Likwidacja odwiertów i kopanek

Zgodnie z ustawą Prawo geologiczne i górnicze PGNiG zobowiązane jest do likwidacji wyeksploatowanych wyrobisk górniczych, usunięcia zagrożenia i szkód wyrządzonych działalnością górniczą oraz do przywrócenia terenu do stanu sprzed rozpoczęcia działalności górniczej. Przez likwidację odwiertów i kopanek zapobiega się wyciekom ropy naftowej oraz gazu ziemnego na powierzchnię oraz do cieków wodnych. Ponadto nielikwidowane odwierty gazowe stwarzają możliwość nagromadzenia się ulatniającego gazu, co stwarza zagrożenie wybuchem pożaru. W 2015 r. zlikwidowano 51 odwiertów i 41 kopanek.

System handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS)

W 2015 r. w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2 uczestniczyły instalacje: PGNiG TERMIKA (Ec Siekierki, Żerań i Pruszków oraz ciepłownie Kawęczyn i Wola), oddziały PGNiG w Odolanowie (tłocznia gazu oraz kotłownia i podgrzewacze technologiczne), Zielonej Górze (KRNiGZ LMG, PMG Wierzchowice oraz kotłownia i instalacja technologiczna KRNiGZ Dębno) oraz KPMG Mogilno i KPMG Kosakowo. W 2015 r. emisja CO2 z powyższych instalacji wyniosła 5 560,5 tys. ton, a w 2014 r. – 5 788,8 tys. ton. Po zbilansowaniu wielkości emisji CO2 z posiadanymi uprawnieniami i umorzeniu wykorzystanych przydziałów z 2014 r. wykazano niedobór 2 152,8 tys. ton CO2 wolnych jednostek emisji. Brakującą ilość uprawnień do emisji CO2 pokryto z rezerwy uprawnień zgromadzonych na rachunkach instalacji należących do Grupy PGNiG (niewykorzystany darmowy przydział z lat ubiegłych) oraz z zakupu na giełdzie ICE Futures Europe (Intercontinental Exchange Futures Europe).

W obecnym okresie rozliczeniowym (lata 2013-2020) przydziały darmowych uprawnień do emisji CO2 tylko w części pokrywają rzeczywistą emisję. Przydziały te z roku na rok będą systematycznie maleć, aż do zerowych w 2027 r.

Rekultywacje i badania na majątku nieprodukcyjnym

Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska PGNiG prowadzi prace badawczo-rozpoznawcze i rekultywacyjne na obszarach zanieczyszczonych wskutek przeszłej działalności (m.in. gazownictwa klasycznego) w celu przywrócenia nieruchomości do stanu określonego standardami jakości środowiska. W 2015 r., ze względu na zmiany w ww. ustawie, została wykonana powtórna kwalifikacja poszczególnych nieruchomości do przeprowadzenia rekultywacji, badań uzupełniających czy też monitoringu.

Ochrona środowiska w działalności wiertniczej

Prace wiertnicze realizowane w poszukiwaniu i wydobyciu węglowodorów oddziałują na środowisko na obszarze swojego działania. Wiercenie otworów powoduje czasową zmianę charakteru gruntu, zwiększoną emisję gazów i spalin oraz natężenia hałasu, a także wytwarzanie odpadów.

W celu ochrony powierzchni ziemi urządzenia wiertnicze instalowane są na szczelnie izolowanym podłożu, a wszelkie powstające odpady wydobywcze oraz ścieki bytowe gromadzone są w szczelnych zbiornikach i sukcesywnie przekazywane do zagospodarowania uprawnionym podmiotom. Zbiorniki na olej napędowy przechowywane są w specjalnych kontenerach. Emisja gazów i spalin do atmosfery ograniczana jest przez utrzymywanie wysokiej sprawności silników urządzeń wiertniczych i stosowanie do ich napędu paliwa dobrej jakości. Natężenie hałasu zmniejszane jest przez eksploatację nowej generacji urządzeń. W celu minimalizacji ilości odpadów wydobywczych stosowane są m.in. urządzenia pozwalające na odzysk płuczki wiertniczej. Natomiast ilość odpadów związanych z eksploatacją instalacji (urządzeń wiertniczych) obniżana jest przez stosowanie nowoczesnych, o wydłużonym czasie używania, olejów silnikowych, przekładniowych i smarowych.

W 2015 r. w ramach przedsięwzięć ograniczających wpływ działalności wiertniczej na środowisko spółka Exalo Drilling SA poniosła nakłady w wysokości ok. 1,3 mln zł.

Wpływ budowy KPMG Kosakowo na środowisko

Jednym z procesów budowy komór magazynowych kawernowego podziemnego magazynu gazu Kosakowo jest wypłukiwanie (ługowanie) soli z pokładów soli kamiennej. W trakcie tego procesu powstaje solanka, która odprowadzana jest do wód Zatoki Puckiej w rejonie Mechelinek rurociągiem z wylotem z dyfuzorami zlokalizowanym w odległości 2 300 m od brzegu w ilości (średnim natężeniu przepływu) Qśr h = 300 m3/h, Qśr d = 7 200 m3/d i o stężeniu 250 kg soli/m3. Ługowanie komór w KPMG Kosakowo zostało rozpoczęte we wrześniu 2010 r., a zakończenie zaplanowane jest do 2021 r.

W otoczeniu KPMG Kosakowo prowadzony jest monitoring lądowy i morski w celu oceny wpływu realizowanego przedsięwzięcia na środowisko. Wykonywany jest on zgodnie z programem monitoringu środowiska (z maja 2009 r.) i programem kontrolnym – podstawowym i awaryjnym dla KPMG Kosakowo (z kwietnia 2014 r.). W ramach powyższych programów prowadzone są monitoringi: wód podziemnych i powierzchniowych, gruntu (gleby), przemieszczeń pionowych powierzchni ziemi, stanu technicznego i prawidłowej pracy instalacji zrzutowej solanki KPMG Kosakowo oraz oddziaływania zrzucanej solanki na środowisko Zatoki Puckiej. Ponadto prowadzony jest monitoring szczelności magazynu, polegający na badaniu powietrza glebowego w wybranych punktach. Z przeprowadzonych dotychczas badań i obserwacji wynika, że działalność KPMG Kosakowo nie wpływa negatywnie na otaczające środowisko. Monitoring realizowany jest przez dwa niezależne ośrodki – Instytut Morski w Gdańsku i Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku oraz służby KPMG Kosakowo.

Ochrona środowiska – emisja CO2 , biomasa

W 2015 r. zakłady PGNiG TERMIKA wyemitowały 5 404 tys. ton CO2 rozliczanych w Europejskim Systemie Handlu gazami cieplarnianymi. Spadek w stosunku do poziomu z lat ubiegłych (ok. 6 mln ton) wynikł ze spadku produkcji spowodowanej czynnikami pogodowymi.

W 2015 r. Zakłady PGNiG TERMIKA SA wyemitowały:

  • 11,6 tys. ton SO2
  • 6,0 tys. ton NOX
  • 0,6 tys. ton pyłu

W 2015 r. w PGNiG TERMIKA zostały współspalone 9 393 tony biomasy (Ec Żerań) i spalono 6 409 ton biomasy (Ec Siekierki). Zastosowanie biomasy jako paliwa do produkcji energii pozwoliło w 2015 r. na redukcję emisji CO2 o 14 420 ton.

ETS - wspólnotowy rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla
Podziemne Magazyny Gazu – magazyny utworzone w dwóch rodzajach struktur geologicznych – w złożach soli (tzw. kawernowe podziemne magazyny gazu „KPMG”) oraz w częściowo wyeksploatowanych złożach gazu ziemnego lub ropy naftowej.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
KRS 0000059492, NIP 525-000-80-28, kapitał zakładowy 5 900 000 000 zł – opłacony w całości
Centrala Spółki ul. M. Kasprzaka 25, 01-224 Warszawa
tel.: +48 22 589 45 55, faks: +48 22 691 82 73