• CZYSTOŚĆ I EKOLOGIA Gaz ziemny to najbardziej czyste i ekologiczne źródło energii spośród wszystkich paliw kopalnych...Czytaj więcej

  • PLAC WIERTNIPlac wiertni ma zwykle wielkość około 1 ha. Dla porównania rozmiar średniego centrum handlowego wynosi około 4,5 ha... Czytaj więcej

  • ZABEZPIECZENIE PODŁOŻA POD PLACEM WIERTNI Podłoże wiertni oraz basen przylegający umacnia oraz uszczelnia się płytami betonowymi, a w miejscach, w których to niezbędne, także folią zabezpieczającą.

  • HAŁAS W TRAKCIE PRAC WIERTNICZYCHPraca przy odwiertach nie powoduje uciążliwego hałasu. Natężenie dźwięku towarzyszącego odwiertom jest mniejsze od generowanego przez ruch uliczny.Czytaj więcej

  • BEZPIECZEŃSTWO W PROCESIE SZCZELINOWANIAOdwierty poszukiwawcze w skałach łupkowych w Polsce wykonywane są na głębokościach większych niż 2,5 km.Czytaj więcej

  • SKŁAD PŁYNU DO SZCZELINOWANIAPodstawowym składnikiem płynu do szczelinowania jest woda, która stanowi około 95% mieszanki. Czytaj więcej

  • BRAK ZNACZĄCEJ INGERENCJI W KRAJOBRAZW przypadku rozpoczęcia eksploatacji gazu, teren wokół wydzielonego i zabezpieczonego obszaru poddany jest rekultywacji. Czytaj więcej

Informacja dodatkowa do skonsolidowanego sprawozdania finansowego – spis treści

42. Inne istotne informacje

42.1. Sprawa dopłat do kapitału PI GAZOTECH Sp. z o.o.

W 2012 roku toczyły się sprawy z powództwa PGNiG S.A. dotyczące uchylenia bądź stwierdzenia nieważności uchwał Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników PI GAZOTECH Sp. z o.o. dotyczących dopłat do kapitałów tej spółki.
Postępowanie w sprawie z powództwa PGNiG S.A. przeciwko PI GAZOTECH Sp. z o.o. o uchylenie bądź stwierdzenie nieważności uchwał Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników PI GAZOTECH Sp. z o.o. z dnia 23 kwietnia 2004 roku, w tym uchwały zobowiązującej PGNiG S.A. do dopłaty w kwocie 52 milionów złotych, toczyło się kolejno przed Sądem Okręgowym w Warszawie, Apelacyjnym w Warszawie i Sądem Najwyższym. W dniu 25 czerwca 2010 roku Sąd Okręgowy uwzględnił powództwo PGNiG S.A., stwierdzając nieważność uchwały o umorzeniu udziałów oraz uchwały o dopłatach. W dniu 12 listopada 2010 roku PI GAZOTECH Sp. z o.o. złożyła apelację do Sądu Okręgowego wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych. Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 14 grudnia 2011 roku oddalił apelację PI GAZOTECH Sp. z o.o. Wyrok jest prawomocny. 24 kwietnia 2012 roku PI GAZOTECH Sp. z o.o. złożyła skargę kasacyjną, która do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania nie została przyjęta przez Sąd Najwyższy do rozpoznania.
Postępowanie w sprawie z powództwa PGNiG S.A. przeciwko PI GAZOTECH Sp. z o.o. o uchylenie bądź stwierdzenie nieważności uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników PI GAZOTECH Sp. z o.o. z dnia 19 stycznia 2005 roku zobowiązującej PGNiG S.A. do wniesienia dopłaty w kwocie 26 milionów złotych, toczyło się przed Sądem Okręgowym i Sądem Apelacyjnym w Warszawie. Wyrokiem z dnia 18 października 2010 roku Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił uchwałę o dopłatach. W dniu 12 listopada 2010 roku PI GAZOTECH Sp. z o.o. złożyła apelację do Sądu Okręgowego wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych. Sąd Apelacyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 czerwca 2012 roku oddalił apelację PI GAZOTECH Sp. z o.o. Spółka PI GAZOTECH Sp. z o.o. wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku w dniu 30 października 2012 roku, odpis skargi kasacyjnej doręczono pełnomocnikowi PGNiG S.A. w dniu 31 grudnia 2012 roku. Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania powyższa skarga nie została przyjęta przez Sąd Najwyższy do rozpoznania.
Postępowanie w sprawie z powództwa PGNiG S.A. przeciwko PI GAZOTECH Sp. z o.o. o stwierdzenie nieważności bądź uchylenie uchwały Zgromadzenia Wspólników PI GAZOTECH Sp.z o.o. z dnia 6 października 2005 roku zobowiązującej PGNiG S.A. do wniesienia dopłaty w kwocie 6,6 milionów złotych zostało wszczęte przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Wyrokiem z dnia 30 maja 2008 roku Sąd Okręgowy oddalił powództwo PGNiG S.A. i uchylił postanowienie w sprawie zabezpieczenia powództwa PGNiG S.A. Postępowania w sprawie o stwierdzenie nieważności bądź uchylenie uchwały o dopłatach oraz w sprawie utrzymania zabezpieczenia powództwa toczą się od 2008 roku przed Sądem Apelacyjnym i Sądem Okręgowym w Warszawie. W dniu 25 maja 2010 roku Sąd Apelacyjny zmienił postanowienie Sądu Okręgowego z dnia 30 maja 2008 roku w sprawie utrzymania zabezpieczenia powództwa i oddalił wniosek o uchylenie prawomocnego postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia powództwa. Wyrokiem z dnia 21 maja 2012 roku Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność uchwały Zgromadzenia Wspólników PI GAZOTECH Sp. z o. o. o dopłatach. Z dniem 12 czerwca 2012 roku wyrok ten stał się prawomocny.

42.2. Postępowanie przed Prezesem UOKiK

W dniu 28 grudnia 2010 roku Prezes UOKiK wszczął z urzędu postępowanie antymonopolowe w sprawie nadużywania przez PGNiG S.A. pozycji dominującej na krajowym rynku hurtowej sprzedaży gazu ziemnego, polegającej na:

poprzez odmowę sprzedaży paliwa gazowego na zasadach umowy kompleksowej na rzecz przedsiębiorcy zamierzającego dokonywać dalszej odsprzedaży gazu ziemnego, tj. Nowy Gaz Sp. z o.o. w Warszawie.
Prezes UOKiK decyzją z dnia 5 lipca 2012 roku uznał powyższe działania PGNiG S.A. za praktykę ograniczającą konkurencję, stwierdził zaniechanie przez PGNiG S.A. stosowania tych praktyk z dniem 30 listopada 2010 roku i nałożył na PGNiG S.A. karę pieniężną w wysokości 60 milionów złotych. W dniu 24 lipca 2012 roku PGNiG S.A. odwoła się od decyzji Prezesa UOKiK do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Ponadto, w dniu 4 lipca 2011 roku Prezes UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe w sprawie nadużywania przez PGNiG S.A. pozycji dominującej na krajowym rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego. W ocenie Prezesa UOKiK, polegało ono na przeciwdziałaniu powstawaniu bądź rozwoju konkurencji na krajowym rynku detalicznej i hurtowej sprzedaży gazu ziemnego poprzez ograniczanie możliwości wypowiedzenia umowy kompleksowej na dostarczanie paliwa gazowego. W trakcie postępowania PGNiG S.A. dobrowolnie zobowiązała się do zmiany niektórych postanowień umownych. Prezes UOKiK decyzją z dnia 13 kwietnia 2012 roku odstąpił od nałożenia na PGNiG S.A. kary finansowej i zobowiązał Spółkę do zmiany niektórych postanowień umownych. PGNiG S.A. wywiązała się ze zobowiązania wynikającego z powyższej decyzji Prezesa UOKiK.
W dniu 9 lutego 2012 roku Prezes UOKiK wszczął kolejne postępowanie antymonopolowe w sprawie stosowania przez PGNiG S.A. praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Prezes UOKiK zarzuca PGNiG S.A. stosowanie w ogólnych warunkach umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego postanowienia wpisanego do rejestru niedozwolonych postanowień umownych. W trakcie postępowania PGNiG S.A. dobrowolnie zobowiązała się do zmiany niektórych postanowień umownych. Prezes UOKiK decyzją z dnia 10 sierpnia 2012 roku odstąpił od nałożenia na PGNiG S.A. kary finansowej i zobowiązał Spółkę do wprowadzenia nowego wzorca ogólnych warunków umowy. PGNiG S.A. wywiązuje się z zobowiązania wynikającego z powyższej decyzji Prezesa UOKiK .

42.3. Sprawa sporna PGNiG S.A. ze spółką PBG S.A.

Spółka PBG S.A. w dniu 27 czerwca 2011 roku wystąpiła do Sądu Okręgowego przeciwko PGNiG S.A. z pozwem o zapłatę spornej kwoty, stanowiącej równowartość potrąconych przez PGNiG S.A. z wynagrodzenia PBG S.A. naliczonych kar umownych z tytułu opóźnienia w realizacji przedmiotu umowy.
W ocenie Spółki roszczenia jest niezasadne ze względu na fakt, że oddany przedmiot umowy obarczony był poważnymi wadami, a także z powodu faktycznie występujących, istotnych opóźnień w realizacji w/w umowy, uzasadniających naliczenie kar umownych. Dodatkowo, według PGNiG S.A. roszczenia powoda uległy przedawnieniu. W dniu 27 lipca 2011 roku Spółka złożyła odpowiedź na pozew, wnosząc o oddalenie powództwa w całości.
Decyzją z dnia 9 kwietnia 2012 roku Sąd postanowił skierować PBG S.A. i PGNiG S.A. do mediacji. W dniu 20 września 2012 roku została zawarta Ugoda pozasądowa pomiędzy PGNiG S.A. a PBG S.A. w upadłości układowej. W wyniku ugody PBG S.A. cofnęło w całości, za zgodą nadzorcy sądowego spółki, powództwo rozpoznawane przed Sądem Okręgowym.
Postanowieniem z dnia 31 października 2012 roku Sąd Okręgowy umorzył postępowanie w sprawie.
W dniu 21 września 2012 roku do Sądu Rejonowego w Poznaniu do Spraw Upadłościowych i Naprawczych zostało złożone przez pełnomocnika PGNiG S.A. Zgłoszenie Wierzytelności względem upadłej Spółki PBG S.A., które zawierało m.in. wierzytelność z tytułu wadliwego wykonania inwestycji Odazotowni Grodzisk.

42.4. Postępowanie przed Trybunałem Arbitrażowym

W dniu 31 marca 2011 roku PGNiG S.A. wystąpiła do OOO Gazprom Eksport z wnioskiem o przystąpienie do renegocjacji ceny gazu ziemnego dostarczanego w ramach Kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 września 1996 roku. W związku z tym, że strony w okresie 6 miesięcy nie doszły do porozumienia, 7 listopada 2011 roku PGNiG S.A. skierowała wniosek do OAO Gazprom i OOO Gazprom Eksport o wszczęcie postępowania arbitrażowego przed Trybunałem Arbitrażowym. Zgodnie z harmonogramem postępowania przed Trybunałem Arbitrażowym, 20 lutego 2012 roku został złożony pozew przeciwko OAO Gazprom i OOO Gazprom Eksport.
Równolegle do toczącego się postępowania przed Trybunałem Arbitrażowym prowadzone były rozmowy handlowe pomiędzy PGNiG i OOO Gazprom Eksport, w wyniku których w dniu 5 listopada br. podpisany został Aneks do Kontraktu, na mocy którego zmianie uległy warunki cenowe na dostawy gazu do Polski, z efektem retroaktywnym. Nowe warunki cenowe przewidują oparcie ceny surowca o formułę, która uwzględnia bieżące notowania rynkowe gazu oraz notowania produktów ropopochodnych, a tym samym odzwierciedla zmiany zachodzące na europejskim rynku gazu.
W związku z osiągniętym porozumieniem PGNiG S.A. wycofała pozew i postępowanie przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie zostało zamknięte.

42.5. Restrukturyzacja obszarów działalności podstawowej GK PGNiG

W dniu 18 grudnia 2012 roku Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej zatwierdziła „Krótkoterminową strategię budowania wartości GK PGNiG na lata 2012-2014”. Strategia zawiera 19 inicjatyw podzielonych na 3 obszary biznesowe.
Istotnymi, dla przyszłego kształtu Grupy Kapitałowej, są w szczególności dwie inicjatywy w ramach obszaru „Model Biznesowy”: