Cel I

Wdrażanie, utrzymanie i doskonalenie systemów zarządzania środowiskowego (SZŚ)

Systemy zarządzania środowiskowego w jednostkach GK PGNiG doskonale służą dobrowolnemu ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko i potwierdzają, że działają one zgodnie z obowiązującymi normami prawa. Zidentyfikowany w danej jednostce aspekt środowiskowy (np. emisja spalin, zużycie wody, czy emisja hałasu), będąc źródłem wpływu na środowisko, może się odnosić do przeszłych, teraźniejszych i przyszłych działań, produktów i usług. Znaczące, tj. wybrane na podstawie stosownych kryteriów, aspekty środowiskowe bezpośrednio przekładają się na pozostałe elementy systemu, tj. politykę środowiskową, cele i zadania, monitorowanie i pomiary oraz sterowanie operacyjne. SZŚ mają bezpośredni wpływ na poprawę wizerunku firmy i wiarygodności wobec administracji publicznej, klientów oraz na kształtowanie świadomości ekologicznej pracowników. Obok korzyści wizerunkowych i podniesienia wiarygodności firmy, można także wymienić wiele przykładów korzyści bezpośrednio przekładających się na efekty ekonomiczne.

Działania / Dobre Praktyki

W większości jednostek GK PGNiG wdrożono, certyfikowano i utrzymano  system zarządzania środowiskowego (SZŚ) oparty na normie PN-EN ISO 14001, często zintegrowany z innymi systemami m.in. zarządzania jakością, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa informacji. W Mazowieckiej Spółce Gazownictwa przez cały 2011 rok trwały intensywne prace nad przygotowaniem do procesu certyfikacji wdrożonego w czerwcu 2011 roku Systemu Zarządzania Środowiskowego zgodnego z normą PN-EN ISO 14001.

Wszystkie 4 jednostki GK PGNiG, w których wymagany był proces recertyfikacji w 2011 roku, czyli Oddział w Zielonej Górze, Dolnośląska Spółka Gazownictwa, Geofizyka Toruń oraz BN Naftomontaż wypełniły odpowiednie zobowiązania warunkujące podtrzymanie nadanych wcześniej uprawnień. Wyjątek stanowi Pomorska Spółka Gazownictwa, która podobnie jak w poprzednich latach nie zdecydowała się na przeprowadzenie recertyfikacji, ale nadal posiada funkcjonujący system zarządzania środowiskowego. W maju 2011 roku Wielkopolska Spółka Gazownictwa zakończyła procesu wdrażania SZŚ uzyskując certyfikat potwierdzający zgodność funkcjonującego systemu zarządzania środowiskowego z normą PN-EN ISO 14001.  W związku z powyższym w 2011 roku liczba spółek, działających w ramach GK PGNiG, posiadających certyfikowany system zarządzania środowiskowego wzrosła do 20.

Systemy zarządzania środowiskowego w GK PGNiG (według stanu na 2011)
Jednostka PGNiG Data wdrożenia/certyfikacji Jednostka certyfikująca Data recertyfikacji
Oddziały PGNiG SA      
Centrala Lipiec 2009 Det Norske Veritas nie dotyczy
Oddział Odolanowie Maj 2003 LRQA Grudzień 2009
Oddział w Sanoku* Listopad 2004 Det Norske Veritas Listopad 2010
Oddział w Zielonej Górze* Kwiecień 2002 TÜV Nord Kwiecień 2011
Spółki Strategiczne z GK PGNiG      
Dolnośląska Spółka Gazownictwa Maj 2005 Det Norske Veritas Czerwiec 2011
Górnośląska Spółka Gazownictwa Październik 2004 Polskie Centrum  Badań i Certyfikacji SA Październik 2010
Pomorska Spółka Gazownictwa SA Grudzień 2005 Polski Rejestr Statków S.A. w Gdańsku Czerwiec 2008
Karpacka Spółka Gazownictwa Wrzesień 2009 UDT-CERT nie dotyczy
Mazowiecka Spółka Gazownictwa SA Czerwiec 2011 W trakcie certyfikacji  
Wielkopolska Spółka Gazownictwa SA Maj 2011 TÜV SÜD nie dotyczy
Spółki Podstawowe z GK PGNiG      
Geofizyka Kraków* Listopad 2001 Bureau Veritas BVQI Czerwiec 2012
Geofizyka Toruń* Styczeń 2004 LRQA Marzec 2011
Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków* Listopad 2009 Bureau Veritas BVQI nie dotyczy
Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło* Listopad 2001 TUV Monachium Grudzień 2010
Poszukiwania Nafty i Gazu NAFTA-Piła* Czerwiec 2000 TUV Monachium Grudzień 2010
Poszukiwania Naftowe „Diament” Sierpień 2003 TUV Monachium, TÜV SÜD Polska Styczeń 2010
ZRG Krosno Styczeń 2006 TUV Rheinland Styczeń 2009
Spółki Pozostałe z GK PGNiG      
BUG Gazobudowa Zabrze Wrzesień 2001 UDT-CERT Warszawa Październik 2010
BN Naftomontaż Grudzień 2004 TÜV SÜD Monachium Październik 2011
ZUN Naftomet brak
ZRUG w Pogórskiej Woli Maj 2006 TUV Saarland e.V. Maj 2010
GAZOPROJEKT Marzec 1998 Polskie Centrum Badań  i Certyfikacji Styczeń 2012
Spółki Celowe z GK PGNiG      
INVESTGAS Grudzień 2001 TUV Monachium Grudzień 2010
* jednostki posiadające HSE (Health, Safety and Environment)

Zgodnie z głównymi założeniami normy PN-EN ISO 14 001, systemy zarządzania środowiskowego świadczą o tym, że firma podejmuje pewne określone zobowiązania środowiskowe. Funkcjonujący SZŚ w jednostkach GK PGNiG pokazuje, że spółki starają się maksymalnie ograniczać swój negatywny wpływ na środowisko, przestrzegać wszelkich wymagań odnoszących się do środowiska, a wynikających z ustawodawstwa i przepisów prawnych, a także zobowiązują się do stałego doskonalenia w zakresie ochrony środowiska.

Jednym z podstawowych wymogów PN-EN ISO 14 001 umożliwiającym realizację powyższych zobowiązań jest identyfikacja wszelkich emisji do środowiska, które nazwane są aspektami środowiskowymi. Zidentyfikowane, ocenione i przedstawione w postaci listy aspekty środowiskowe są fundamentem, na którym budowane są cele środowiskowe w ramach funkcjonujących systemów zarządzania środowiskowego. Uporządkowanie tego obszaru jest zatem jedną z kluczowych kwestii umożliwiających przeprowadzenie analiz w ramach wszystkich spółek GK PGNiG i wytypowania obszarów szczególnego zainteresowania dla górnictwa naftowego i gazownictwa. W związku z powyższym w Strategii Zrównoważonego Rozwoju i Odpowiedzialnego Biznesu GK PGNiG na lata 2009–2015 w obszarze środowisko w ramach celu „Wdrażanie, utrzymanie i doskonalenie systemów zarządzania środowiskowego” zaplanowano ujednolicenie kryteriów identyfikacji i oceny aspektów środowiskowych. W 2011 roku kontynuowane były, rozpoczęte w poprzednim roku, działania wspomagające realizację wyznaczonego celu strategicznego.