Cel I

Polepszenie statystyk HSE poprzez poprawę efektywności funkcjonowania systemu

Bezpieczeństwo pracowników to jedno z fundamentalnych założeń branży górnictwa naftowego i gazownictwa, dlatego dążymy do eliminowania potencjalnych zagrożeń i stale doskonalimy procesy zwiększające poziom bezpieczeństwa.

PGNiG SA w swojej działalności uwzględnia wszystkie standardy obowiązujące w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także podejmuje działania prewencyjne w zakresie edukacji pracowników, realizacji dobrych praktyk i wdrażania polityki zwiększającej świadomość pracowników na temat zdarzeń potencjalnie wypadkowych.

Dodatkowe szkolenia pracowników zwiększające bezpieczeństwo pracy

PGNiG SA Oddział w Sanoku przeprowadził symulację awarii systemu związanej z wyciekiem gazu na 3 obiektach (KRNiGZ Lublin, KGZ Tarnów I, KGZ Wierzchosławice).  25 pracowników przećwiczyło w praktyce  zachowania w trakcie niekontrolowanego wycieku siarkowodoru na obiektach górniczych.

PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze przeprowadził szkolenia przeciwpożarowe w Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno – symulację pożaru zbiorników LPG i ropy naftowej. Szkolenie przeprowadzono przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną, ratownikami górniczymi, pogotowiem, policją i władzami administracyjnymi.

Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków Sp. z o.o. wykonuje swoje usługi dla klientów z Europy, Azji i Afryki realizując szeroki zakres prac oraz serwisów wiertniczych związanych z poszukiwaniem i udostępnianiem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Zdarza się, że działalność firmy ma miejsce w krajach o odmiennej kulturze oraz o zwiększonym ryzyku wystąpienia działań terrorystycznych dlatego przeprowadzono szkolenie dla pracowników wyjeżdżających do pracy w rejony niebezpieczne. Wzięło w nim udział 68 pracowników. Zostali zapoznani m.in. z zasadami postępowania podczas podróży do i po krajach wysokiego ryzyka, systemem alarmowym i ewakuacji w przypadku zagrożenia, zasadami postępowania w przypadku pojawienia się zdarzeń niebezpiecznych lub uprowadzenia.

W 2011 roku przeszkolono 60 pracowników Gazowni Wrocławskiej Dolnośląskiego Oddziału Obrotu Gazem w zakresie „Bezpiecznej Jazdy”. W trakcie szkolenia, pracownicy posiadający uprawnienia do kierowania pojazdami służbowymi, nauczyli się m.in. właściwego reagowania w trakcie poślizgu, hamowania awaryjnego. Praktyka ta uzyskała uznanie Forum Odpowiedzialnego Biznesu i została opublikowana w Katalogu Dobrych Praktyk FOB za 2011 r.