CEL II

Poprawa komfortu obsługi klienta w BOK

Warsztaty „Nie widzę, nie słyszę, jak znaleźć wspólny język?” – POOG

Wśród klientów PGNiG zdarzają się osoby niepełnosprawne, niedowidzące lub niedosłyszące. Pracownicy w Biurach Obsługi Klienta ze szczególną starannością obsługują takie osoby,  często jednak polegają na własnej intuicji oraz doświadczeniach. Celem firmy jest sprawna i profesjonalna obsługa wszystkich klientów.

Gazownia Olsztyńska nawiązała współpracę z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym, realizującym projekt, którego głównym celem jest aktywizowanie osób głuchoniewidomych. W trakcie rozmów zrodził się pomysł na zorganizowanie warsztatów z udziałem osób głuchoniewidomych. W grudniu 2011 r. odbyły się pierwsze warsztaty „Nie widzę, nie słyszę, jak znaleźć wspólny język?”. Scenariusz warsztatów związany był z obsługą klienta. Warsztaty poprowadzili podopieczni z ośrodka, a uczestnikami byli pracownicy PGNiG SA Gazowni Olsztyńskiej oraz PSG Oddział Zakład Gazowniczy w Olsztynie. W zajęciach i scenkach wykorzystano realne sytuacje, z codziennej pracy pracowników PGNiG.

Już po pierwszych warsztatach widoczna była zmiana w podejściu pracowników, którzy na początku z pewnymi oporami, a nawet nieporadnie próbowali porozumieć się z osobami głuchoniewidomymi. Po zakończeniu warsztatów każdy z uczestników w sposób otwarty, z dużym zrozumieniem potrafił nawiązać kontakt z osobami głuchoniewidomymi. Szkolenie zakończone było ankietą, w której każdy z uczestników przyznał, że takie praktyczne umiejętności są bardzo przydatne w ich codziennej pracy.

Zdobyta wiedza i kompetencje pomogły lepiej rozumieć osoby głuchoniewidome, obsłużyć je w sposób profesjonalny i efektywny. Niecodziennym doświadczeniem była zamiana ról, na  jaką w czasie szkolenia zgodzili się uczestnicy. Spróbowali oni poczuć i doświadczyć choć namiastkę tego, z czym na co dzień przy załatwianiu zwykłych spraw mają do czynienia osoby głuchoniewidome. Pozwoliło to lepiej zrozumieć szczególną sytuację osób dysfunkcyjnych, dostrzec liczne ograniczenia i przeszkody, które na co dzień pokonują. Realizacja warsztatów potwierdza, że dbałość PGNiG o osoby niepełnosprawne nie ogranicza się jedynie do wprowadzania takich udogodnień jak podjazd, czy winda, ale dotyczy też zapewnienia im fachowej, przeszkolonej obsługi. W czasie zajęć udało zbudować się bardzo przyjazną, pełną zrozumienia atmosferę, a ciekawą wartością warsztatu było, co przyznali jego uczestnicy, otwarcie się osób niepełnosprawnych na otoczenie.

Planowane jest przeprowadzenie cyklu 3 warsztatów, aby objąć projektem wszystkich pracowników Biur Obsługi Klienta w Gazowni Olsztyńskiej i rozpropagowanie praktyki w grupie kapitałowej PGNiG, ponieważ Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomych ma oddziały w całej Polsce.