Odbiorniki gazowe w Twoim domu

Smaczny posiłek? Relaksująca kąpiel? Optymalna temperatura mieszkania? Wszystkie te potrzeby możesz zaspokoić dzięki zastosowaniu nowoczesnych odbiorników gazowych.

Obecnie dostępna jest szeroka gama urządzeń gazowych. Każdy może dopasować urządzenie gazowe zależnie od potrzeb oraz oferowanych rozwiązań technologicznych. Przed Państwem skrót tego, co oferuje rynek:

Nowoczesne urządzenia grzewcze

Nowoczesne, bezpieczne, ekologiczne - tak można określić urządzenia grzewcze. Nowoczesne technologie grzewcze zasilane paliwem gazowym dają użytkownikowi pełny komfort w utrzymywaniu stałej, wybranej temperatury w mieszkaniu. Zaawansowane technologie pozwalają na pełną automatyzację i regulację procesu spalania. Sprawność bezobsługowych urządzeń, zasilanych gazem ziemnym sięga np. w kotłach kondensacyjnych ponad 100%. Tak duża sprawność ma wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa gazowego. Nowoczesny piec gazowy w porównaniu z tradycyjnym (na paliwa stałe) spala mniej paliwa nawet do 40%.

Kotły gazowe

Wybór kotła gazowego uzależniony jest od potrzeb klienta oraz od funkcji, jaką pełnić ma to urządzenie. Dobierając moc kotła gazowego należy kierować się zapotrzebowaniem na ciepło.

Przewymiarowany, o zbyt dużej mocy kocioł nie jest wykorzystywany optymalnie, dlatego zużywa więcej gazu. Taki kocioł nie będzie pracował przy pełnym obciążeniu, a więc jego sprawność nie będzie wysoka.

Z kolei zbyt mały piec to większe zużycie paliwa oraz znacznie przyspieszony czas zużycia urządzenia. Jeśli zainstalowany kocioł jest za mały to najbardziej odczuwalnym skutkiem są niedogrzane pomieszczenia.

Zarówno kocioł o zbyt małej jak i zbyt dużej mocy nie może pracować ekonomicznie. Dlatego przy wyborze kotła należy kierować się funkcją jaką ma spełniać oraz należy uwzględnić ilość i odległość punktów czerpania wody użytkowej - jeśli piec ma służyć również do podgrzewania wody użytkowej.

Przy zakupie kotła należy zwrócić uwagę czy dany model jest przystosowany do zasilania gazem ziemnym wysokometanowym czy zaazotowanym. Ciekawe kształty, różne kolory czynią piec gazowy przyjaznym architekturze mieszkania.

 

Klasyfikacja i charakterystyka kotłów gazowych

Funkcje:

  • Kotły jednofunkcyjne służą wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń.
  • Kotły dwufunkcyjne wykorzystywane są zarówno do ogrzewania mieszkań oraz podgrzewania wody.
Zaletą kotłów dwufunkcyjnych jest możliwość pracy tylko w jednym trybie np. podgrzewania wody użytkowej, co jest niezmiernie przydatne w okresie letnim. Najczęściej w kotle dwufunkcyjnym jako priorytet traktowana jest woda użytkowa, dlatego w przypadku znacznego poboru wody użytkowej może nastąpić nieznaczny spadek temperatury pracy systemu grzewczego.

Sposób zainstalowania:
  • Stojące kotły gazowe to najczęściej urządzenia grzewcze przystosowane do podgrzewania wody użytkowej metodą zasobnikową. Jako stojące mogą być instalowane kotły dwufunkcyjne jak i jednofunkcyjne.
  • Wiszące kotły gazowe to najczęściej urządzenia jednofunkcyjne służące do ogrzewania pomieszczeń lub dwufunkcyjne przystosowane również do ogrzewania wody użytkowej metodą przepływową. Taki sposób mocowania pozwala na zainstalowanie urządzenia gazowego nawet w bardzo małym pomieszczeniu.

W przypadku kotłów gazowych użytkownik może wybierać miejsce instalowania urządzenia, co nie jest możliwe przy piecach zasilanych paliwem stałym. Przy spełnieniu przepisów dotyczących bezpieczeństwa użytkowania kotłów gazowych można je instalować:

  • na poddaszu,
  • w piwnicy,
  • w pomieszczeniach mieszkalnych - zgodnie z obowiązującymi przepisami kotły gazowe mogą być instalowane nie tylko w pomieszczeniach gospodarczych, ale również w pomieszczeniach przeznaczonych na tymczasowy pobyt ludzi np. kuchnie, łazienki.

Sprawność:
Sprawność kotłów gazowych ma znaczny wpływ na sprawność całego systemu grzewczego. Ze względu na sprawność kotły można podzielić na:

  • Kotły tradycyjne - ich sprawność wynosi zależnie od modelu około 85%
  • Kotły kondensacyjne - najnowsze i najlepsze rozwiązanie stosowane w technologii grzewczej, o bardzo wysokiej sprawności przekraczającej 100%. Tak wysoka sprawność wynika z dodatkowego wykorzystania ciepła ze skroplenia pary wodnej zawartej w spalinach. W pozostałych kotłach znaczna część ciepła jest niewykorzystana i odprowadzana wraz ze spalinami. Koszt zakupu kotła kondensacyjnego jest większy, ale przy takim samym zapotrzebowaniu na ciepło następuje mniejsze zużycie gazu ziemnego.

Komora spalania:

  • Kotły z otwartą komorą spalania - zasada pracy takiego kotła polega na poborze z pomieszczenia (miejsca zainstalowania) powietrza niezbędnego do prawidłowej pracy urządzenia. Spaliny powstałe w wyniku pracy urządzenia odprowadzane są poza budynek kanałem spalinowym.
  • Kotły z zamkniętą komorą spalania - zasada pracy takiego kotła polega na poborze powietrza z zewnątrz, czyli poza pomieszczeniem zainstalowania kotła. Najczęściej spotykane rozwiązania opierają się na poborze powietrza poprzez zewnętrzną ścianę budynku. Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania może być instalowany nawet w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma dopływu wystarczającej ilości powietrza potrzebnej do prawidłowego spalania.

Rodzaj palnika:

  • Kotły gazowe z palnikiem atmosferycznym.
  • Kotły gazowe z palnikiem nadmuchowym (turbo), których sprawność jest ok. 4% wyższa, niż sprawność kotła z palnikiem atmosferycznym.
  • Kotły gazowe z palnikiem pilotującym tzw. "świeczką".
  • Kotły gazowe z zapłonem elektronicznym, które są bardziej bezpieczne w użytkowaniu od kotłów z palnikiem pilotującym.

Inne urządzenia grzewcze

Piece do ogrzewania ciepłym powietrzem działają na zasadzie wykorzystania ciepła ze spalin. Nagrzane powietrze systemem kanałów rozprowadzane jest do pomieszczeń, następnie po schłodzeniu wraca innymi kanałami by ponownie się ogrzać. Instalowanie takiego rodzaju ogrzewania wymaga budowy kanałów na zimne i ciepłe powietrze. Przepływ powietrza w kanałach może odbywać się w sposób naturalny lub wymuszony za pomocą wentylatora. Gazowy ogrzewacz powietrza może być instalowany w mieszkaniu, na strychu oraz w piwnicy.

Gazowy podgrzewacz wody

Gazowe pogrzewacze wody umożliwiają uzyskanie ciepłej wody użytkowej zarówno w mieszkaniu, domu, jak i w przedsiębiorstwie. Niewielkie rozmiary powodują, że sprawdzają się one nawet w najmniejszych mieszkaniach. Ich nowoczesna technologia sprawia, że odpowiednio podłączone do wentylacji kominowej, pracują bezpiecznie i bezawaryjnie.

Wśród podgrzewaczy wody wyróżniamy urządzenia pracujące na zasadzie metody przepływowej lub zasobnikowej.

Metoda przepływowa to:

  • podgrzewanie wody w momencie poboru,
  • miejscowy system zaopatrzenia w ciepłą wodę,
  • brak strat ciepła powodowanych stanem gotowości wody,
  • ograniczona ilość pobieranej wody.
W metodzie przepływowej woda podgrzewana jest podczas przepływu przez wężownice.
W chwili poboru wody automatycznie otwiera się dopływ gazu do palnika i następuje zapłon gazu, a woda przepływająca przez wężownice zostaje ogrzana. Jeśli użytkownik przestaje korzystać z ciepłej wody, następuje automatyczne zamknięcie dopływu gazu i zgaszenie palnika. Zaletą tej metody jest możliwość regulacji temperatury ogrzewanej wody przy pomocy termostatu. Podgrzewacze wody użytkowej działające na podstawie metody przepływowej powinny być instalowane jak najbliżej punktów czerpania wody.

Metoda zasobnikowa (akumulacyjna) zapewnia:
  • utrzymywanie w gotowości dużej ilości ciepłej wody,
  • jednoczesny pobór wody w wielu miejscach,
  • centralny system zaopatrzenia w ciepłą wodę.

W metodzie zasobnikowej podgrzewana woda magazynowana jest w specjalnym zbiorniku. Ogrzewanie wody użytkowej metodą zasobnikową wymaga odpowiedniej ilości wolnego miejsca na zainstalowanie zbiornika. W zależności od potrzeb użytkownik może dobierać wielkość zasobnika na ciepłą wodę użytkową. Urządzenie grzewcze działające na zasadzie metody zasobnikowej znajdują coraz częściej zastosowanie w domach jedno i wielorodzinnych.

Podgrzewacz wody użytkowej powinien być raz w roku poddany okresowej konserwacji przez wyspecjalizowany serwis. Użytkownik powinien zwracać szczególną uwagę na poprawność działania zaworów bezpieczeństwa oraz kontrolować stan filtrów przeciwosadowych.

Ciepła woda ogrzana gazem ziemnym może być wykorzystywana bezpośrednio przez urządzenia gospodarstwa domowego. Podłączenie zmywarki czy też pralki do centralnego systemu doprowadzania ciepłej wody skraca cykl pracy, dzieki czemu zaoszczędzamy znaczne ilości energii elektrycznej.

Kuchenka gazowa

Ze względu na korzystną cenę, bezawaryjność oraz łatwą obsługę, kuchenki gazowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Temperatura grzania sprawia, że potrawy mogą być przygotowane szybciej i ekonomiczniej. Różne kolory, zabezpieczenia i funkcje sprawiają, że kuchenka gazowa jest nie tylko funkcjonalnym, ale również estetycznym i bezpiecznym urządzeniem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kuchenki gazowej?

1. Sposób montażu:

  • przystosowana do zabudowy,
  • wolnostojąca.

2. Posiadane zabezpieczenia:

  • przeciwwypływowe (odcięcie dopływu gazu po zgaśnięciu palnika),
  • blokada drzwi piekarnika,
  • chłodne drzwi kuchenki (przy włączonym piekarniku).

3. Rodzaj płyty:

  • szklana,
  • biała,
  • nierdzewna.

4. Liczba palników

  • czteropalnikowa,
  • czteropalnikowa z wbudowanym piekarnikiem,
  • dwupalnikowa.

5. Wymiary w cm:

  • wysokość (85),
  • szerokość (50x50, 50x60, 60x60).

Oszczędne gotowanie

Kuchenka gazowa wykorzystywana w racjonalny sposób jest odbiornikiem oszczędnym w użytkowaniu paliwa gazowego. Aby otrzymać najwyższą wydajność kuchenki przy minimalnym zużyciu gazu należy:

1.     ustawiać płomień według potrzeb,

2.     stosować odpowiedni rozmiar garnków,

3.     korzystać tylko z garnków z pokrywką.

Przewagą kuchenki gazowej nad elektryczną jest znacznie szybszy czas nagrzewania oraz możliwość szybkiej, płynnej regulacji płomienia. Taka dogodność sprawia, że gotowanie, pieczenie, grilowanie czy smażenie staje się prawdziwą przyjemnością. Tradycyjna kuchenka gazowa zużywa około 1m3 gazu ziemnego na godzinę. Różnice w poborze gazu mogą wynikać z konstrukcji kuchenki i liczby palników. Przy zakupie kuchenki i innych urządzeń gazowych należy brać pod uwagę zgodność zainstalowanych dysz z rodzajem użytkowanego gazu. Niewłaściwie dobrane dysze mogą powodować "niepełne spalanie", a w konsekwencji większe zużycie gazu.

Użytkownik kuchenki gazowej powinien dbać o czystość palników, aby nie dopuścić do zatkania otworów płomykowych, dzięki którym doprowadzane jest powietrze niezbędne do prawidłowego spalania. Niesprawne palniki powodują "niepełne spalanie" w efekcie czego nasza kuchenka brudzi naczynia, oraz zużywa więcej gazu.
Instalowanie kuchenki

Metody podłączenia kuchenki gazowej:

  • z możliwością zmiany odległości (tzw. przyłącze elastyczne),
  • ze stałą odległością.

Nie należy instalować kuchenek gazowych pomiędzy oknem a drzwiami, gdyż przeciągi mogą zgasić płomień. Kuchenki gazowe można instalować w odległości, co najmniej 50 cm od okien i około 5cm od ścian. Powstające podczas gotowania czy pieczenia spaliny powinny mieć swobodny wypływ, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na sprawność wentylacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie okapu nad kuchenką z wentylacją grawitacyjną.

Kominek gazowy

Nowym, ale coraz powszechniej stosowanym urządzeniem gazowym w Polsce jest kominek gazowy.

Kominki gazowe są bardzo korzystną alternatywą dla kominków tradycyjnych. Ze względu na łatwą dostępność paliwa oraz automatykę obsługi (nie ma konieczności ręcznego dostarczania paliwa, jak to ma miejsce  w przypadku np. dostarczania drewna do kominka), kominki gazowe są niemal bezobsługowym źródłem ciepła. Nie ma także zjawiska gromadzenia się popiołu, który trzeba co jakiś czas usuwać w klasycznych kominkach.

Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących wygodę, nastrój, a także chcących się wyróżnić. To prestiżowe urządzenie pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale jest także dodatkowym źródłem energii.

Kominek, poprzez specjalne kanały, może ogrzewać sąsiednie pomieszczenia. W porównaniu z kominkiem tradycyjnym kominek gazowy to przede wszystkim czyste i bezpieczne spalanie oraz niewielkie nakłady na konserwację. Uruchomianie kominka gazowego nie wymaga przygotowania opału - wystarczy tylko nacisnąć przycisk na pilocie.

W odróżnieniu do kominka tradycyjnego, gazowy może pracować ze stałą temperaturą grzania. Kominek gazowy to nie tylko nowoczesność, ale również wysoki poziom bezpieczeństwa pracy urządzenia i wyraz szczególnej troski o środowisko naturalne.