Oszczędności

Zapraszamy do lektury najczęściej zadawanych pytań na temat oszczędzania.

Jak oszczędzać energię w domu

Dziewięć prostych rad - sam zobacz ile możesz zaoszczędzić!

Rada 1: Odsłonięte grzejniki
Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20% ciepła.Odkryte grzejniki w normalnych warunkach stanowią gwarancję tego, że ciepło może rozchodzić się w pomieszczeniach bez przeszkód.

Rada 2: Rozsądne wietrzenie
Godzinami otwarte okno zapewnia świeże powietrze, ale także wysokie rachunki za ogrzewanie. Należy wietrzyć częściej, ale krócej, przy jednoczesnej minimalnej temperaturze ustawionej na zaworze grzejnika.

Rada 3: Ekrany
Zamontowane za grzejnikami ekrany odbijające ciepło, pozwalają zaoszczędzić około 4 % kosztów ogrzewania. Dodatkowym atutem stosowania ekranów jest ich niska cena oraz łatwość montażu.
Jakie systemy grzewcze zastosować, żeby jak najlepiej spełniały nasze wymagania możemy się dowiedzieć również w sekcji "Grzejniki" e-pasażu PGNiG pn. "Strefa doradcza". 

Rada 4: Odpowiednia temperatura
Należy dostosować temperaturę pomieszczenia do stopnia aktywności i sposobu jego użytkowania. Zwiększenie temperatury pomieszczenia o 1°C powoduje wzrost kosztów ogrzewania o około 6%.

Rada 5: Nowoczesne urządzenia
Nowoczesny kocioł i instalacja centralnego ogrzewania pozwalają zaoszczędzić 25-30% energii. Instalacja wyposażona w automatyczną regulację temperatury dostosowuje ją do indywidualnych potrzeb użytkownika, a tym samych wpływa na wysokość rachunków.

Rada 6: Oszczędny płomień gazu
Ciepło jest optymalnie wykorzystane gdy garnek i palnik mają podobną średnicę. Energię pozwala także zaoszczędzić korzystanie w gospodarstwie domowym z garnków wyposażonych w dobrze dopasowaną pokrywkę.

Rada 7: Prysznic zamiast kąpieli
Koszty kąpieli w wannie są prawie cztery razy wyższe do kosztów kąpieli pod prysznicem.

Rada 8: Regularne odkamienianie
Częste czyszczenie urządzeń grzewczych z kamienia przedłuża ich żywotność i w sposób znaczący wpływa na oszczędność energii.

Rada 9: Regularne przeglądy
Poddawanie urządzeń regularnym przeglądom i regulacji wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Sprawne urządzenia zwiększają także bezpieczeństwo ich użytkowania.

Przeczytaj koniecznie!

Możliwości usprawnień użytkowania energii

  1. Termomodernizację najlepiej zaczynać od modernizacji c.o. W pierwszym etapie warto zastąpić zawory grzejnikowe oszczędnymi zaworami termostatycznymi. Do źródła ciepła można zastosować automatykę pogodową. Warto również zastosować ekrany zagrzejnikowe. Do obiegu c.o. zastosować pompę obiegową. Te inwestycje najszybciej się zwrócą.
  2. Kolejnym etapem modernizacji c.o. jest wymiana orurowania ze stalowych na miedziane o mniejszych średnicach i mniejszych oporach przepływu.
  3. Wymiana grzejników jest najdroższym etapem modernizacji c.o., ale poprzez zmniejszenie ich objętości poprawiamy sterowalność obiegu grzewczego.
  4. Docieplanie należy zaczynać od stropu, gdyż jest ono o wiele tańsze od docieplenia ścian. Polega jedynie na rozłożeniu izolacji. Nie kosztuje robocizna, kleje, zamocowania, a także elewacja zewnętrzna.
  5. Jeśli ocieplamy dom bez audytu (analizy opłacalności) - warstwa styropianu musi mieć minimum 10 cm grubości. Na mniejsze warstwy szkoda pieniędzy.
  6. Bardzo duże ilości ciepła tracimy przez wentylację (nawet do 45 %). Trzeba pamiętać, że wentylacja nie może być ani za duża (bo to kosztuje), ani za mała (ze względu na samopoczucie mieszkańców).